Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Vítejte v éře obřích baterií

24. 9. 2015
battery-storage-center-0010.jpg.662x0_q70_crop-scale

Portland General Electric's 5-megawatt lithium-ion energy storage

Éra moderních větrných a solárních energií začala již před desítkami let, kdy elektřinu začaly generovat první komerční větrné turbíny a solární panely. Přerod v novou fázi jsme zažili před několika lety (5-6 let zpět) v době, kdy větrné a solární elektrárny začaly cenově konkurovat elektrárnám na fosilní paliva, a to především v přepočtu na megawatty. Od roku 2000 se v porovnání s loňským rokem kapacita a výkon solárních elektráren zvýšila 18.7x, u větrných elektráren byl tento nárust ještě výrazně větší.

Vyřešit stabilitu
Pokud máte velké množství větrných a solárních elektráren rozloženo na velkých plochách, mají do určité míry tendenci propady předávek do sítě vyrovnávat, ale i tak je zásobování značně nestabilní. Tuto vadu na kráse by ale měla nově řešit Gigafactory.

Droní prulet nad Tesla Gigafactory

https://www.youtube.com/watch?v=WuDfFmUcJso&feature=youtu.be

Tesla-gigafactory-rendering-001.jpg.662x0_q70_crop-scale

Teslí gigantická Gigafactory v Nevadě

Jen co GE pod vedením Elona Musky oznámilo svůj záměr vybudovat "obrovské baterkárny", oznámila Tesla vznik Tesla Energy division, skrze kterou uvedla prodej baterií pro domácí i průmyslové uskladňování solárních energií s názvem "Powerwall." Tesla se tak může brzy stát nejviditelnějším hráčem v tomto nově rodícím se odvětví, ale není a nebude jediná. GE totiž v posledních několika měsících oznámil, že již pracuje na projektech uskladnění 39 MWh, z toho jeden 30 MWh projekt se nachází v Imperial Valley v Kalifornii, přibližně 100 mil východně od San Diega.

Další novinkou je nahrazení lithium-iontových baterií za technologii tekutých kovů, za výrazně lepší poměr cena/ výkon. Ale o tom až příště.

red

 

 

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram