Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Ukládači jdou do zelený

12. 7. 2015

greenpeace-click-clean-internet-companies-001.jpg.650x0_q70_crop-smart

Jak si vedou globální ukládači dat z pohledu zeleného IT? Kam se aktuálně posouvá Facebook a kde je třeba eBay či Amazon? To a mnohem více se dočtete v našem přehledu.

Internet je čím dál tím více spojen s našimi životy, což má samozřejmě řadu výhod. Vždyť taky všechny informace na světě jsou jen několik málo kliknutí od vás. Aby ale měly všechny informace své ukotvení a vy jste mohli po stránkách létat tam a zpět, je zapotřebí nespočet serverů, které jsou zahostovány v gigantických budovách zvaných datová centra (zkr. DC - jedno menší  je naše DC6, ale to se s datacentrem Facebooku nemůžeme prozatím měřit.)

Jistotou v tomto odvětví je fakt, že data se množí jako králíci a datová centra mají stále významnější podíl v odběru světové elektřiny. To je také hlavní důvod, proč je využívání čistých zdrojů energie pro chod datových center tou správnou volbou.

Přehled globálních ukládačů dat a jejich boj s uhlíkovou stopou

greenpeace-click-clean-internet-companies-002.jpg.650x0_q70_crop-smart

Celý rok na Facebooku je v uhlíkové stopě jako výrobit jodno Caffè Latte
Datové centrum na snímku je nejnovějším green projektem Facebooku, který bude vystavěn ve Fort Worth v Texasu. Firma celý projekt komentuje: "Spolu s našimi datovými centry Altoona, Prineville, Forest City a Lulea, bude Fort Worth jedním ze základních kamenů globální infrastrukturu, která každý den přenáší miliardy informací skrze Facebook aplikace a služby."

Snímek obrazovky 2015-07-11 v 11.38.03

Co je z našeho pohledu zajímavé je fakt, že nové DC Facebooku bude 100% poháněno z obnovitelných zdrojů energií a to díky 200 MW větrné elektrárně. Vyrobená (vyfoukaná) energie bude přidána do Texaské sítě již v roce 2016 ve spolupráci s Citigroup energie, Alterra Power Corporation, a Starwood Energy Group. Facebook v novém DC řeší například i chlazení venkovním vzduchem skrze freecooling namísto energeticky náročných klimatizací. "Díky našemu zaměření na efektivitu a investice do vývoje a zužitkování obnovitelných zdrojů energie je možné srovnat uhlíkovou stopu výroby jednoho středního Caffè Latte s vlivem Facebooku jedné osoby za celý kalendářní rok.  To také dělá radost nám z Greendata, protože to znamená, že náš Greenhousing.cz a jeho datové centrum DC6.cz jsou i po letech provozu stále na správné cestě provozování internetových služeb.

Facebook sdílí své plány datových center skrze Open Compute Project, takže se všechny společnosti, které chystají stavbu datového centra, mohou od nich přiučit, za což jim tleskáme!

red

 

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram