Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Recyklací tiskárny vyrobíte vlastní větrnou turbínu

29. 2. 2016

zelena_vetna_turbina3 Pro všechny fanoušky DIY (Do It Yourself) projektů tu máme další kousek. Minule jsme se věnovali domacímu zahrádkaření přes rasberry PI a dnes přinášíme pokračování formou jednoduchého manuálu - jak si postavit malou větrnou turbínu pro takové to domácí nabíjení. Není zdaleka tak velká, aby poháněla velké elektrické stroje, ale hodí se krom machrování před návštěvami také pro dobíjení přenosné elektroniky nebo pro malé venkovní osvětlení.

Jako srdce generátoru proudu můžete použít krokový motor ze staré a již odepsané inkoustové tiskárny, který je pro tuto věc mnohem efektivnější (stačí totiž 200 otáček za minutu) než např. u stejnosměrného motoru, kde pro dosažení stejného výkonového efektu budete potřebovat tisíce otáček za minutu.

zelena_vetna_turbina2 Stojan je vyroben z PVC roury, která sice není zrovna ekologicky nezávadná, ale zase na druhou stranu je velice dostupná. A pokud chcete jít ještě zelenější cestou, pak jistě příjdete na to, jak tento díl z něčeho starého zrecyklovat, popř. si pořídit nějaký ekologický ekvivalent.

Video manuál je bez slov, a tak si některé části budete muset domyslet. U čeho se trochu zapotíte je získání hnacího pohonu, tedy vrtule. Verze ve videu počítá s modelářskou vrtulí pro malá letadla. Na internetu je ale řada plánků jak si vyrobit vlastní lopatkové turbíny, takže pokud rádi kutíte, vyrobíte si celkem snadno i tu.

Pomocí 12V auto zapalovače spárovaného s nabíjecím adaptérem bude tato větrná turbína produkovat stabilní výstup 5V 1A (což je ideální pro nabíjení slabší elektroniky), pokud ale vynecháte nabíjecí adaptér, můžete získat mnohem vyšší napětí (což umožní nabíjet i větší baterie, ale s rizikem proměnlivého výkonu což si pak vždy budete muset před nabíjením proměřit.

Držíme vám palce při výrobě i získávání zelené elektřiny.

Tým Greenhousing.cz
Greendata s.r.o.

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram