Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Pořiďte si k mobilu větrnou turbínu!

10. 2. 2014

Nebo rovnou hned několik stovek turbín. Zní to jako absolutní sci-fi? Kdepak, jedná se o seriózní vědecký výzkum.

Vědci z Texaské univerzity v americkém Arlingtonu, vedení profesorem J. C. Chiao, navrhli větrné mikromlýnky (upřesnění mikro je zde zcela na místě, přístrojky mají tloušťku lidského vlasu) vyrobené z ohebné niklové slitiny, které by napájely elektrickou energií mobilní telefony. Stačilo by pokrýt plášť mobilu mikroturbínami, pak jím mávat ve vzduchu, a přístroj by se nabíjel. Pro dobíjení jednoho mobilu by ovšem bylo potřeba pěkných pár stovek těchto větrných turbínek. Tento drobný problém by ale možná šel obejít použitím větrné nabíječky, kterou vynalezl Ind Shri N. V. Satyanarayana. Ta prý k svému provozu potřebuje pouze vítr o minimální rychlosti 20 km/hod.

Mikroturbíny texaských vědců by však mohly najít uplatnění nejen u mobilních telefonů, nýbrž také u jiných, energeticky méně náročných zařízení, například různých čidel a senzorů. Své místo ve světě dynamicky se rozvíjející moderní mikroelektroniky si větrné mikroturbíny zcela jistě najdou.

Nám v Greenhousingu by se takový mobil rozhodně líbil!

red, foto UoT Arlington

micro-windmill-617x416

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram