Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Měsíční energie do každé domácnosti?

21. 2. 2014

Měsíc coby zdroj energie. Taková je vize tokijské stavební firmy Shimizu Corporation Group, která přišla s věru neskromným plánem postavit na tomto souputníku Země solární elektrárnu dodávající elektrickou energii na naši planetu.

Prstenec solárních panelů by obepínal celý Měsíc. Jeho délka by tedy činila 11 tisíc kilometrů, a výkon by byl cca 13 000 terawattů elektrické energie, což je téměř trojnásobné množství roční produkce elektřiny Spojených států amerických. Energie ze solárních panelů by byla z Měsíce dopravována na Zemi pomocí mikrovlnných či laserových vysílačů, a na pozemských stanicích posléze zpracována na elektrický proud.

luna-ring

 

 

 

 

 

 

 

Na první pohled to celé možná vypadá jako námět pro vědeckofantastický román, avšak vědecký pokrok kráčí kupředu mílovými kroky, a první trochu nejisté krůčky ve vesmíru máme dávno za sebou. Takže představa, že Země navlékne Měsíci solární prsten, nemusí být až tak nereálná.

Více se dozvíte třeba v tomto videu.

red

182 comments on “Měsíční energie do každé domácnosti?”

  1. James has had multiple 40-point games this season. His 46 points against the Los Angeles Clippers on Jan. 24 set another NBA record, establishing him as the only player in history to score 40 points or more against every NBA franchise. When it comes to scoring pace, the mark of 114.2 points per 100 possessions is the highest in the history of the league. Additionally, the combined shooting percentage of 47.3% is ranked 14th all-time, while the 3-point percentage of 36.0% is ranked sixth. NBA Draft History At its 72nd Commencement Ceremony, Brandeis welcomed a number of accomplished members of the community and outside guests to give remarks to the graduating Class of 2023. RJ Barrett added 26 points and Julius Randle had 24 for the fifth-seeded Knicks, who stayed alive in hopes of reaching the conference finals for the first time since 2000. They did that by getting by the Heat in seven games in the second round, a possibility that still exists.
    http://artisticpisceshk.com/forum/profile/ulnambubbrid197/
    All Reading FC News British diver Desharne Bent-Ashmeil has an ambition arguably even more striking than her appearance on poolside. Stay up to date Christian Falk is the head of football at the BILD Group, responsible for reporting on FC Bayern, Bundesliga and acts as... read more We are an unofficial website and are in no way affiliated with or connected to Chelsea Football Club. This site is intended for use by people over the age of 18 years old. Get us in your feed Football journalist and broadcaster who has reported on Liverpool FC since 2009, providing in-depth coverage, analysis... read more With Millie Bright set to captain England at the Women's World Cup, BBC Sport hears from her team-mates about what she is like on and off the pitch. British diver Desharne Bent-Ashmeil has an ambition arguably even more striking than her appearance on poolside.

  2. Udostępnij Start w klimatycznym pubie, parę łyków czegoś mocniejszego na rozgrzewkę, potem wizyta w jednym z kasyn w Trójmieście, a na miejscu 50 PLN w żetonach dla każdego, a do tego 2 welcome drinki i moc wrażeń w czasie gry. Gdy już wygracie wystarczającą ilość pieniędzy, będziecie mogli uczcić to z pięknościami z klubu gogo oraz klubu, do których Was zabierzemy. Tego wieczoru nie zapomnicie nigdy! Udostępnij Start w klimatycznym pubie, parę łyków czegoś mocniejszego na rozgrzewkę, potem wizyta w jednym z kasyn w Trójmieście, a na miejscu 50 PLN w żetonach dla każdego, a do tego 2 welcome drinki i moc wrażeń w czasie gry. Gdy już wygracie wystarczającą ilość pieniędzy, będziecie mogli uczcić to z pięknościami z klubu gogo oraz klubu, do których Was zabierzemy. Tego wieczoru nie zapomnicie nigdy!
    http://www.celtras.uniport.edu.ng/profile/k1tnyvi720/
    Warto dokonać rezerwacji na koło ruletki z 38 możliwymi kombinacjami. Zgodnie ze znanymi już statystykami, opracowanymi przez długi czas istnienia kasyna, ruletka online tego typu z jednym zerem sprawia, że \u200b\u200bdochód kasyna jest wyższy o ponad 2,7 proc., A ta sama ruletka z parą zer, z kolei zwiększa dochody kasyna o 5, 3 procent lub więcej. Skąd się biorą takie dochody iz czyich pieniędzy tworzy się pośrednie 2,6 procent, jest zrozumiałe bez dalszych ceregieli. Hazardowe Automaty Na Telefon Za Darmo 2023 Pierwszym z nich jest zakład na kolumnę. W tym typie, możesz postawić na całą kolumnę. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić swój żeton na polu "2:1", które znajduje się na końcu każdej kolumny. W jednej kolumnie znajduje się 12 liczb, a w sumie są 3 kolumny. Jeśli któraś z liczb w wybranej przez Ciebie kolumnie wygra, otrzymasz wypłatę. Szanse na wygraną wynoszą 2 do 1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram