Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Lapače na recyklaci CO2 ve vývoji

11. 1. 2012

Chemici z University od Southern Kalifornia v Los Angeles nedávno představili nový materiál, který má šanci napomoci lidstvu s jedním z jeho nejvýznamnějších problémů. A dokonce zabije 2 mouchy jednou ranou.  Látka může sloužit k vylepšení filtrování nebo dokonce vychytávat oxid uhličitý přímo z atmosféry.  Ten pak může být teoreticky znovu využit k výrobě paliva.

Ať už si o vlivu CO2 na oteplování atmosféry myslíte cokoliv, jedno je jisté: jeho nadbytek v atmosféře jistě není z dlouhodobého hlediska zcela příznivý. Kromě vlivu na oteplování přispívá i k okyselování oceánů, což může mít pro celou planetu nedozírné důsledky.  Na boj s ním se proto vydávají vědci z nejrůznějších oborů.

Vědci pod vedením Alaina Goepperta se zaměřili hlavně na to, aby byl nový materiál snadno a lacině vyrobitelný. Základ proto tvoří běžný polymer polyethylenimin (PEI), který je potažen “pěnou” z oxidu křemičitého, známou jako “fumed silica”. Výsledný materiál adsorbuje (nikoliv absorbuje) CO2 – jeho molekuly se pouze uchycují na povrchu materiálu působením mezipovrchových přitažlivých sil, aniž by pronikaly do jeho vnitřku.

Je-li “nasátý” materiál zahřát nad 100 0C, dokáže molekuly CO2 opět uvolnit. To na jednu stranu umožňuje jeho opětovné využijí, jednak koncentraci CO2 pohodlně na jednom místě. Zachycený plyn pak může být využit k další výrobě paliva. Podle dalšího ze spoluautorů studie, prof. G.K. Surya Prakashe může jít o počátek věku recyklace CO2.

Greenhousing.cz 

Zdroj: http://21stoleti.cz

 

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram