Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Kdy virtuální server (VPS) a kdy vyhrazený?

14. 7. 2013

vps

Začněme hezky od začátku a pomyslně si hosting rozdělme do čtyř základních typů: sdílený hosting, virtuální privátní servery (VPS), dedikované servery a managed servery. Sdílený hosting je v nejnižším patře hostingu z hlediska výkonu, ceny a přizpůsobitelnosti, naopak managed server je na pomyslné střeše hostingových řešení.

webhosting01_gh

Webhosting nebo Virtuální server (VPS) ?

V případě sdíleného hostingu (webhostingu) se o servery, na kterých jsou webové, e-mailové, databázové a další související služby provozovány, plně stará poskytovatel. Provádí tedy údržbu, nastavení zabezpečení, monitoring, aktualizace a odstraňuje případné problémy s ním spojené (tedy pokud se nejedná o chyby v aplikaci zákazníka). Možnosti webhostingu jsou však pevně dané, to znamená že jsou jasně předepsané MySQL nebo třeba PHP. Pokud máte jinou verzi, máte smůlu. Sdílené webhostingy jsou většinou nabízeny s neomezenou šířku pásma a často i neomezeným prostorem, ale již bez záruky výkonu CPU a kapacity paměti (RAM).

TIP k webhostingu - Pokud je tedy účelem vašeho hostování malý informační web nebo blog, tak je vhodné sáhnout po webhostingu. Pokud ale plánujete projekt s dalším rozvojem, doporučujeme jej nevkládat na klasický webhosting, ale rovnou na VPS (virtuální server).

vps2_gh

Virtuální server (VPS)

Virtuální servery využívají (efektivněji) výpočetní prostředky fyzických serverů, které jsou v případě dedikovaných (fyzických) serverů využívány pouze z malé části. To je standardní poučka, kterou se zaklínají všichni poskytovatelé virtuálních serverů (VPS). V praxi to však znamená, že poskytovatelé „svůj“ server (a tedy jeho celý výpočetní výkon) náležitě rozkrájí s cílem dosažení nejvyššího možného výtěžku na úkor životnosti zařízení a často i při honbě za maximálním ziskem taky na úkor „kvality“ poskytovaných služeb. To však neplatí vždy a vyplatí se tedy sledovat, kdo je či není s daným VPS produktem spokojený. Navíc pokud poskytovatelé pronajímají své VPS poctivě a na profesionální úrovni, vzniká jejich provozem značná úspora nákladů – energií počínaje a úsporou místa v serverovně (nehledě na samotné náklady na pořízení a údržbu několika fyzických serverů) končeje.

Co nabízí virtuální server (VPS)?

Narozdíl od běžného hostingu je u VPS použit virtualizační software a každý virtuální server tak má vlastní kopii operačního systému, sadu instalovaných aplikací, IP adresu atd. Přístup je často řešen buď přes SSH nebo administrátorský účet u Windows. Na virtuální server si zákazník může nainstalovat téměř libovolné aplikace, používat vlastní konfigurace a hostovat prakticky neomezený počet domén. Provozování VPS místo hostingu vyžaduje pokročilé odborné znalosti, a proto se v nabídce objevují často i verze managed VPS (manažované VPS), tedy se správou od poskytovatele.

TIP k VPS - Ne nadarmo se říká, že nic není zadarmo, a proto u nejlevnějších variant VPS buďte velice opatrní a nejdříve si udělejte monitoring popularity daného produktu či poskytovatele.

Traditional-vs-Virtual

Kdy je správný čas na fyzický server?

Dedikované servery jsou často nejrychlejší a nejsilnější variantou (krom high-end VPS) a možností hostingu, kterou za své peníze můžete pořídit. Důležitým faktem je, že dedikované servery zabírají horní vrstvy hostingu, ať již co se týče výkonu, tak obvykle i ceny. Kdy se vyplatí dedikovaný server? Na to nejde úplně jednoduše odpovědět. Existuje však hned několik ukazatelů, které by vám měli při výběru dedikovaného serveru pomoci.

Cena - Pokud máte jeden VPS a vše funguje, pak není co řešit. Pokud ale máte 2, 3 a více VPS, přichází otázka nákladů a výnosů. Dříve nebo později si totiž můžete přemigrovat své VPS na fyzický server a krom úspory zvýšit např. stabilitu (SLA).

Kontrola a HW - Jednou z hlavních atrakcí, kterou dedikovaný server nabízí je jeho plná kontrola zákazníkem. To znamená, že může být zcela přizpůsoben z hlediska softwaru. Dalším obrovským lákadlem je plné hardwarové vyhrazení. VPS řešení je založeno na sdílení zdrojů, na rozdíl od dedikovaného serveru, kde jsou všechny zdroje, tj. paměť, pevný disk, kapacita, výpočetní výkon a přístup k síti 100% věnovány jednomu zákazníkovi. Výsledkem je tedy předvídatelný výkon, který je velmi důležitý pro ty, kteří se chystají na hostování e-commerce řešení, nebo plánují zpeněžit své webové stránky jakýmkoli způsobem.

Kontrola nad IP adresou - Přehlíženou vlastností dedikovaného serveru v porovnání s webhostingem je také jeho jedinečná IP adresa. Na sdíleném hostingu běží pod jedinou IP adresou desítky i stovky webových prezentací jiných zákazníků, nad jejichž obsahem nemáte kontrolu. Stačí tedy málo a vaše sdílená IP adresa se objeví na blacklistech organizací.

Další neméně důležitou výhodou vyhrazených serverů je vyšší bezpečnost. Díky tomu, že server není sdílený a jeho provozovatel je jediný, kdo k němu má přístup, se snižuje riziko napadení.

TIP k dedikovanému serveru - Objevují se u vašeho VPS výpadky, dlouho se stránka načítá, platíte za své virtuální servery VPS více než dva tisíce korun měsíčně? Pak je na čase přemýšlet o dedikovaném serveru.

Nové portfolio našich služeb je venku

Managed server

Jedná se v podstatě o dedikovaný server, avšak s tím rozdílem, že managed server je částečně nebo plně administrovaný ze strany poskytovatele. Obvykle nezískáte přístup k serveru pod účtem root (Administrator) a instalaci a konfiguraci všech programů řešíte přes technickou podporu. V praxi to znamená, že se vám poskytovatel stará o bezproblémový provoz serveru, jeho maximální stabilitu, aktualizace, zabezpečení a předně pak o jeho výkon.

Pronájem dedikovaného serveru i s administrátorem (tedy managed server) vám navíc umožní ušetřit náklady na zaměstnávání vlastního specialisty. Managed server je zkrátka volbou všude tam, kde by nasazení vlastního administrátora bylo neekonomické či neefektivní.

TIP na Managed server - Nerozumíte serverům, ale  souhlasíte s tím, co je v tipech u dedikovaného serveru? Potom přemýšlejte o managed serveru.

TIP jak vybírat server pro své internetové projekty - Asi byste čekali, že vám tu budeme prodávat naše služby. Ano,ale i ne. Nalezení správné rovnováhy mezi výkonem a cenou je vždy výzvou, proto si pamatujte, že obvykle dostane přesně to, co si zaplatíte. Je smutné, že někteří lidé dostanou méně, než platí, takže buďte opatrní. Kompatibilita, reference a značka je neméně důležitou trojicí, a tak se držte hostitelů, kteří vám jsou sympatičtí.

Máte nějaké dotazy? Pak nás kontaktujte, nic za to přece nedáte : )

red.

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram