Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

ISS začne testovat vysokorychlostní přenos dat se Zemí

15. 3. 2014

OPALS_8-gh A je to tu, zítra opouští Zemi modul spolu s HW pro přenos dat. Data z vesmíru pak potečou laserovým paprskem směrem k Zemi. Mezinárodní vesmírná stanice ISS již totiž brzy otestuje přenos dat se Zemi skrze laserový paprsek. Oproti rádiovému přenosu se rychlost zvýší až na 50 Mb/s Třetí zásobovací modul Dragon společnosti SpaceX, který odstartuje zítra (v neděli 16. března podle počasí), kromě zásob a vědeckých potřeb doveze na Mezinárodní vesmírnou stanici také zařízení zvané Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS). To bude testovat datovou komunikaci laserovým paprskem místo běžného rádiového spojení.

"Tento krok je zásadní pro komunikaci s vesmírnými sondami a misemi s lidskou posádkou. Současné přístroje, ať už jde o měřící aparatury nebo kamery, dokážou pracovat s výrazně většími objemy dat (videa, fotografie...), je však problém tyto objemy dostat zpět na Zemi,“ poznamenal manažer projektu Matt Abrahamson a dodal: "Současné technologie umožňují přenos rychlostmi 200 až 400 kb/s, zatímco OPALS bude komunikovat za ideálních podmínek až 50 Mb/s. V budoucnu se pak můžeme dostat až na rychlosti okolo gigabitu."

Až bude OLAPS na ISS, pomocí robotického ramene proběhne jeho instalace na vnější plášť stanice. Testy jsou v plánu následující tři měsíce.

Greenhousing fandí SpaceX, tak ať to zítra klapne.

red

 

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram