Greenhousing.cz logo
 Technická podpora 
+420 245 006 026
 Zákaznická sekce 
Zákaznická sekce
MENU

Hydroponická robo-zahrádka řízená Raspberry Pi

19. 2. 2015

RUFS-diy

Kombinací běžných komponent z hobby-marketů a mikro-počítače je dnes možné vykutit automatizovanou vertikální hydroponickou zahrádku pro indoor pěstění 2.0, ze které by valil bulvy i Přemek Podlaha R.I.P. (a ten viděl nějaký roští). Vypadá jako divný radiátor, ale to je jedno, hlavně že to maká. A co že je ta hydroponie? Kdo nezná nebo se rád zasekává na detailech,  najde info na wiki zde. My ostatní zkušenější jdeme dál.

Vertikální_ hydroponic garden No znáte to, chcete už hrozně zahradničit, ale kvůli mrazivému počasí jste buď jen v práci nebo zalezlí za pecí? Pokud jste to vy, tak aleluja a máme pro vás  GREEN tip. Ale bacha jo,  je to jen pro ty, co se nebojí trocha toho domácího kutění. Nápad tedy nepřišel od nás, přišel s ním Paul Langdon z BLT Robotics a nazývá jej Robotic Urban Farm System (RUFS), což je vlastně taková robotická zahrada.

Vertikální hydroponické zahrady mají kapacitu "až 160 rostlinek " na cca 8 metrech. Na její vybudování se používají PVC trubky a okapové díly pro rámoví. Jsou to prostě komponenty, které si podle manuálu můžete snadno spojit a zpracovat pomocí základního nářadí (teda krom jednoho z kroků, který vyžaduje elektrickou horkovzdušnou pistoli). Po smontování pak přichází integrace Arduino Mikrokontrolérů pro ovládání a Raspberry Pi pro automatizaci a monitoring.

control2

Samotná automatizace RUFS je trochu složitější, ale zase na druhou stranu stojí na běžně dostupných komponentech Arduino a Raspberry Pi,

takže kdo se vyzná, má už lidově řečeno, salát skoro zalajsnutý v pracičce.

Komponenty Arduino a Raspberry Pi (psali jsme zde) totiž robozahrádce monitorují životodárné prostředí (teplotu, vlhkost, intenzitu osvětlení) a upozorňují na podmínky v okolí jednotky. Dále jsou využívány pro automatizaci "zavlažování" a pak taky pro sledování a řízení živin ve vodě, jakož to i monitoring správných hodnot pH.

RUFS už plánuje i využítí smartphon aplikace, kdy pomocí Raspberry Pi, které je web serverem zahrádky, budete monitorovat a kontrolovat celý systém třeba z hospody nebo z tý strašně důležitý páteční porady, kterou šéf-magor organizuje na 16.45 h.
towerV2Diagram

Bohužel bůh zahrad  - Vertumnus -  zatím ještě náš Svět neobdařil finálním rozhraním pro menežment zahrádkaření 2.0. Podle drbů je prý ve fázi vývoje. API a SDK zatím také nebyly uvolněny. Chápu, zahrádkaření bez API neni ono. Ale na druhou stranu, naše babičky-zahrádkářky taky nevěděly nebo nevědí co to je API a taky maj salát, tak buďte trpělivější.

Prostě trpělivost přináší růže, nám tedy salát. 

My v Greenhousingu teď ladíme Raspberry Pi na akváriu. Až s tím skončíme, pustíme se do zahrádkaření. Držte nám palce, dáme vám vědět. Jo a nemusíte pěstovat jen rajčata, saláti.

O robo-zahrádce v aj více zde.

Red a Zed

 

 

envelopeusersphone-handsetmap-markermenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram