Objednat nyní

vyberte jazyk:

Proč je více než nutné zálohovat data?

Začátkem února přišel internetový server Odklepnuto.cz o data za posledních 15 dní a zhruba o 138 000 aukcí. Dle vyjádření vedení Odklepnuto.cz došlo k přepětí a požáru, což způsobilo zničení hlavního serveru A jaké z toho plyne ponaučení pro každého z nás? Je třeba se naučit zálohovat data, protože jen málokdo si uvědomuje, že jejich ztrátu může způsobit daleko více škůdců než je právě požár.

Proč zálohovat data? Protože dodnes nikdo nevymyslel jiný způsob, jak data spolehlivě ochránit před všemi typy hrozeb. Ano, firewall dokáže bránit nechtěné komunikaci mezi útočníkem a vaším počítačem, ale málokdo si uvědomuje, že ztrátu dat může způsobit daleko více škůdců.

Naše nejjednodušší doporučení je jasné, nemějte servery doma nebo v práci a svěřte je raději profesionálům, kteří se o ně budou starat a zároveň zálohovat v jiném telehouse jako např. Greenhousing.cz. V případě, že tak nechcete učinit, pojďme se podívat na nejčastější příčiny ztráty dat a jak se jim vyvarovat.

Lidská chyba – smazání nebo přepsání dat vlastní vinou
Nemělo by se stávat, ale jedná se pravděpodobně o nejčastější příčinu ztráty dat. Za určitých okolností lze následky takové ztráty řešit pomocí software pro obnovu dat prostřednictvím zálohového automatu

Selhání operačního systému
Častou chybou je, že uživatelé neoddělují systém a data. Ukládají data na systémový oddíl – tedy oddíl, na kterém je nainstalován operační systém. Proč je to špatně? V okamžiku, kdy selže systém, můžete přijít i o data. Jak se to stane? Ve chvíli, kdy místo opravy systému zvolíte novou instalaci systému, nebo obnovíte systém do tovární konfigurace v domnění, že vaše data na systémovém oddílu zůstanou. Vězte, že data zmizí. Svěřte raději počítač do rukou odborníků. A jak postupují odborníci? Nejprve si vytvoří přesný klon vašeho disku – pro případ, že by se hrátky s vaším diskem zvrtly. Potom se budou snažit vytáhnout data – buď disk připojí do jiného serveru, nebo použijí live cd, kterým nabootují váš server. Teprve potom proběhne pokus o opravu operačního systému, případně reinstalaci.

Chyba aplikace
Moudrá rada zní, neinstalujte na server každý nesmysl, který najdete. Snažte se ověřit, zda jde o kvalitní program. Pokud nemáte o programu dostatek informací, otestujte si ho například nejdříve ve virtuálním počítači.

Hardwarová porucha
I tady platí, že pokud nemáte zálohu, pak máte průšvih. Tento problém lze rozdělit do dvou kategorií. Havárie pevného disku a havárie čehokoli jiného v serveru, díky čemuž není možné jej spustit. I v tomto případě je velice výhodné zálování na jiném serveru. V druhém případě zapojíte disk z poškozeného serveru do jiného serveru a budete doufat, že data na disku jsou v pořádku.

Katastrofa typu požár nebo povodně
Domácí uživatelé obvykle neřeší, co by se stalo s jejich daty, kdyby například vyhořeli. Přijít při požáru o fotky z dovolené je sice mrzuté, ale nebude to asi to, co budete nejvíce řešit. Úplně opačný pohled na věc mají společnosti. Když pomineme drahé stroje a materiál, nejdůležitější jsou pro firmu data. Většina firem má proto vlastní disaster recovery plán, který jim v případě katastrofy typu požár nebo povodeň umožní zprovoznit IT systémy a obnovit data. Dobrý disaster recovery plán počítá jednak s možností rychlé obnovy ze záloh, které jsou umístěny v místě firmy, tak i s možností obnovy díky zálohám, které jsou umístěny mimo společnost.

U nás v Greendata si nebezpečí ztráty dat uvědomujeme, a proto si už od samého začátku pronajímáme 3 na sobě nezávislé serverovny v různých částech Prahy, abychom tak mohli nabídnout nejen kvalitní zázemí, ale i bezpečný zálohovací servis vašich dat. V případě zájmu o radu nás kontaktujte, rádi vám vše vysvětlíme.

Všechny novinky